Primăria Municipiului Giurgiu, gazdă pentru zece liceeni de clasa a XII-a în cadrul proiectului internaţional Job Shadow Day

Marţi, 2 aprilie 2013, departamentele Primăriei Municipiului Giurgiu au găzduit pentru două ore vizita a zece elevi de clasa a XII-a de la liceele giurgiuvene, în cadrul proiectului internaţional Job Shadow Day ce are ca scop orientarea în carieră a viitorilor absolvenţi de liceu.

Tinerilor li s-a oferit astfel posibilitatea să fie „umbra” unui angajat din Primărie şi să înveţe mai multe despre responsabilităţile de la locul de muncă şi despre activităţile desfăşurate în administraţia publică locală. Cele zece departamente unde elevii au fost repartizaţi sunt: direcţiile Dezvoltare, Economică şi Patrimoniu, Serviciul Urbanism, compartimentele Învăţământ, Cultură-Sport, Asociaţii-Proprietari, Proiecte-Europene şi Mass-Media, dar şi cabinetele domnilor viceprimari Alexandru Vladu şi Liviu Popazu.

Programul internaţional de orientare profesională Job Shadow Day se desfăşoară anual în 16 ţări din Europa, în Statele Unite ale Americii, Canada, China şi Japonia, oferindu-le elevilor o imagine reală a comunităţii instituţionale şi a locurilor de muncă şi ajutându-i să îşi identifice interesele, aptitudinile, competenţele şi modul în care pot să şi le valorifice pe piaţa muncii, pentru a găsi mai uşor un răspuns la întrebările: „Ce vreau să devin după ce termin şcoala?”, „Unde vreau să lucrez?” sau „Care este cel mai potrivit loc de muncă pentru mine?”. În România, Job Shadow Day se află la a XI-a ediţie.

Ultima modificare: 03.04.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Sondaj de opinie în rândul giurgiuvenilor realizat de municipalitate